kuran365EN BÜYÜK HOLDİNG TMSF

TERÖRE KARŞI BİRLİK ZAMANI

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 15 Bin Öğretmen Daha Alacağız

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlük Ataması Yapıldı

Belediye Mahalle Muhtarını ‘Temizlik İşçisi’ Yapmak İstedi

Sivas 10 Temmuz 2015
162 okunma


 

Sivas’ta 4 yıl önce belediyenin yan kuruluşu olan Özbelsan şirketine şoför olarak alınan Çayyurt Mahallesi muhtarı 48 yaşındaki Necip Köse, kullandığı araçta hasar oluşunca Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde işçi olarak görevlendirildi. Sokakları süpürmesi istenen Köse bu görevi kabul etmediği için kurumdan ayrılırken, siyasi görüşü nedeniyle baskıyla işi bırakmaya zorlandığını iddia etti. Belediye şirketi ise görevlendirmenin muhtarlıkla bir ilgisi bulunmadığını, Köse’nin kendi rızasıyla işten ayrıldığını açıkladı. Sivas’ta Çayyurt Mahallesi muhtarlığına 2009 yılında seçilen ve 2014 yılındaki seçimi de yeniden kazanan evli ve 3 çocuk sahibi Necip Köse, 2011 yılında dönemin belediye başkanı BBP’li Doğan Ürgüp’ün talimatıyla Sivas Belediyesi’nin yan kuruluşu olan Özbelsan A.Ş.’de şoför olarak işe alındı. Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü (SİBESKİ) bünyesinde aylık bin 100 lira ücretle kamyon şoförü olan muhtar Köse, 1 yıl önce katı atık arıtma tesisinde görevlendirildi. Ancak 4 ay önce kamyon ile taşıma yaptığı sırada araçta arıza meydana geldi. Kamyonun arızalanması nedeni ile hakkında işlem yapıldı. Aracın arızası için 4 bin 900 lira masraf çıkarıldı. Ardından Köse’ye bu parayı ödeyeceğine ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde işçi olarak görevlendirildiğine dair belge imzalatıldı.

Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde de şoför olarak çalışacağını düşünen muhtar Necip Köse, büyük bir şokla karşılaştı. Müdürlüğe giden muhtara, sokak süpürme işinde görev verildiği belirtildi. Bu uygulamaya karşı çıkan Necip Köse, yıllık izinlerini kullandı, ardından da 10 gün rapor aldı. İzin süresinin bitiminde de 2 gün işe gitmeyince hakkında disiplin soruşturması açılarak işten çıkarılacağı bildirildi. Bu karardan dönülmesi ve başka bir yerde görevlendirme için girişimlerde bulunan muhtar Köse olumlu yanıt alamadı. Sonuçta 4 yıllık çalışma karşılığında hak ettiği 7 bin 500 liralık tazminatını alarak işten ayrıldı. Muhtarlıktan aldığı 800 lira dışında geliri olmayan Necip Köse kendisine yeniden iş aramaya başladı.

‘BENİ RENCİDE ETTİLER’

Daha önce BBP’li belediye döneminde işe alınması ve 2014 yılında belediyenin Ak Parti’ye geçmesinden sonra böyle bir sıkıntı ile karşılaştığını belirten muhtar Necip Köse, “Kullandığım kamyon eskiydi. Devamlı tamir gören bu aracı kullanırken hasar oluştu. Benim bunu kasti yaptığım suçlamasıyla işlem yapıldı. Araca verdiğimiz hasarın 4 bin 900 olduğunu ve Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne işçi olarak atandığıma dair yazı imzalattılar. Bu tür durumlarda şoför yüzde 100 suçlu da olsa masrafın yarısının ödetildiğini, diğer yarısını ise şirketin karşılaması gerektiğini öğrendim. Buna rağmen kasti yaptığım düşüncesiyle hasarın tamamı bana ödettirilmek istendi. Bu durum beni rahatsız etti. Tamamen siyasi ve psikolojik bir baskı ile bunu benim işten ayrılmam için yaptılar” dedi.

‘TEMİZLİK PERSONELİ BAŞIMIZIN TACI’

Yeni görev yerine gittiğinde sokakta süpürme işi yapacağının kendisine iletildiğini ifade eden Köse şöyle devam etti:

“Ben 5 bin kişilik bir mahalleyi temsil ettiğimi belirterek, bu şeklinde muhtarlığın rencide edilmesini istemedim. Çalışmayacağımı bildirdim. İzinlerimi ve raporumu kullandım. Bana yer değişikliği sözü verildiği halde tutulmadı. İzin süresi sonrasında 2 gün işe gitmedim. Bunun üzerine disiplin soruşturması yaparak çıkışımın verileceğini söylediler. Tamamen siyasi ve psikilojik bir baskı uyguladılar. Şoför olarak girdiğim yerde temizlik işlerine sürülmem beni rencide etti. Bir muhtarlık görevimiz var. Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği değeri, belediye başkanımızdan ve belediye görevlilerinden görmedim. Belediye başkanı ile de görüştüm durumu arz ettim ama karşılık bulamadım. Ben süpürge işinden haya etmiyorum. Temizlikte çalışanlar da bizim kardeşimiz, başımızın tacı güzel insanlar. Ben bu firmaya şoför olarak girdim, aynı şekilde başka yerde değerlendirebilirlerdi. Araçtaki hasarı zaten ödüyordum. Hesabımdan de bu nedenle 2 kez kesinti yapıldı. Şoför olarak girdiğim yerde çöpe atanmayı kabul edemedim. Bunu duyan mahalle sakinleri, muhtar arkadaşlarımız da şok oldu. Kimse kabullenemedi. Muhtarlığımı rencide etmeye çalıştılar. Siyasi görüş farklılığından olduğuna inanıyorum. Bu yanlış uygulamayı kabul etmiyorum. Mübarek Ramazan günü işimi elimden aldılar.”

‘KENDİME YENİ İŞ ARIYORUM’

Muhtarlıktan aldığı ücretle evini geçindirmesinin mümkün olmadığını ifade eden Köse şunları söyledi: “Hiç bir gelirim yok. 800 lira evrak destekleme ücreti alıyoruz. O da yeterli gelmiyor. İş konusunda geçmiş dönemdeki belediye başkanımız benim gibi 6 muhtarın ekmek parası kazanmasını sağlamıştı. Bizim de ihtiyacımız olduğu için bu işi kabul etmiştik. Ekmeğimizi kazanıyorduk. Ekmeğimizin kesilmesinde büyük rol oynadılar. Şimdi yeni bir iş arayışında olacağım. Emekliliğime 2 yıl kaldı ve bir iş bulup bu süreyi doldurmak istiyorum.”

‘KENDİ İSTEĞİYLE AYRILDI’

İddiaların muhatabı olan Özbelsan A.Ş. Genel Müdür Vekili Şaban Kaya, muhtar Necip Köse’nin kullandığı araçta sürücü hatasından dolayı bir arıza meydana getirerek yaklaşık 7-8 bin TL civarında masraf çıktığını, bu nedenle SİBESKİ Müdürlüğü’nün personel hakkında yer değişikliği istediğini belirterek şöyle dedi:

“Müdürlük personeli bize gönderdi. Biz de bu arkadaşı başka bir birimde görevlendirme mecburiyetimiz nedeniyle Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görevlendirdik. Ama bu arkadaşımız 1.5 ay içerisinde Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne hiç gitmedi. Raporla, istirahatle, izinle, oyalama taktiğine girdi. ve arkadaşımız daha sonra dilekçe vererek,SSK’dan bir yazı getirerek kendi isteğiyle ayrılacağını bize beyan etti. Biz buna istinaden ayrılmasında herhangi bir sıkıntı olmayacağını söyledik. Kıdem ve ihbarı ödenerek kendisi ayrılmış oldu. Bizim burada arkadaşımızı çıkartmak gibi bir posizyonumuz yok. Kendi isteğiyle ayrılmıştır. Arkadaşımız muhtarlığına devam edeceğini söyledi ve ayrıldı.”

MUHTARLIK AYRI, İŞ AYRI

Müdür vekili Şaban Kaya, muhtarlık yapan bir işçinin temizlik işinde görevlendirilmesiyle ilgili olarak da şunları söyledi:

“Burası bir şirket, kamu şirketi. Piyasadaki şirket neyse biz de aynısıyız. Biz burada işçinin verimine bakarız. Yani insanların muhtar olması, bir başkasının başka bir makamda olması değil. Muhtarsa niye o zaman gelip Özbelsan’da çalışıyor. Muhtarlığına devam edebilirdi. Yani muhtarları illa bir yerlerde barındıracağız diye bir olay yok. Bizde şu anda 6-7 tane daha muhtar çalışıyor. Onlar nasıl çalışıyorsa bu arkadaş da o şekilde çalışıyordu”

MAHALLELİ TEPKİLİ

Çayyurt Mahallesi sakinleri de oy vererek ikinci kez muhtar seçtikleri ve ihtiyacı olduğu için çalışan Necip Köse’ye yapılan muameleye tepki gösterdi. Mahalle sakinleri, muhtarlığın seçilmiş bir kişi olduğunu belirterek, temizlik görevlisi olarak kullanılmak istemesini belediyeye yakıştıramadıklarını ve durumu kınadıklarını dile getirdi.


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.