SON DAKİKA

Sivas Medya – Sivas'ın Sosyal İçerik Platformu
Ali ARIKAN

C.ÜNİVERSİTESİ ÖGRENCİ SAYISI 60 BİNE DAYANDI

C.ÜNİVERSİTESİ ÖGRENCİ SAYISI 60 BİNE DAYANDI
Bu haber 01 Eylül 2015 - 11:17 'de eklendi ve 528 okunma kez görüntülendi.

2015/2016 Ögretim yıllarında Üniversiteye ulaşım daha da zorlaşaçaktır. Ulaşımı çözmek için yapılan Fadlum köprüsü ve Otobüs sayısının artırılması lokal bir çözüm olmaktan öteye geçmeyecektir.

Sivas Üniversite arası Ulaşım sorununu ancak Hafif Raylı Sistem projesi çözecektir,

Bilindiği üzere Sendika olarak Şehir – Üniversite arası Hafif Raylı sistem projesi yaptırmıştık, defalarca yazılı ve görsel basında projemizi anlatmamıza rağmen yetkililerden ilgi görmemiş olmamız bizi derinden üzmüştür. Örgencilerin otobüslerde tıklım tıklım, balık istifi şeklinde yolculuk yapmaları çağımıza yakışan bir olay değildir.

Ülkemizde bir çok ilde olan hafif raylı sistem yolcu taşımacılığının Sivasımızda olmamasını yada uygulamaya konulmamasını anlamakta güçlük çekiyorum. Sivas kadar projelere kapalı ve duyarsız bir başka il yoktur diye düşünüyorum.

Bu ilin bürokratlarının, Milletvekillerinin bu ulaşım sorununun çözülmesi noktasında mesai harcamaları gerekmez mi? Üniversite çalışanları ve öğrencilerde kendi sorunlarına çözüm arayan sendikamızı arayarak yada bizzat gelerek destek verseler çözüm noktasında kamuoyu yaratsalar çok daha iyi olmaz mı? Bu umursamaz düşünceler Sivasımızı valisi olan köy yapmıştır diye düşünüyorum.

PORJEMİZİ TEKRAR ANIMSATMAK İSTİYORUM

Sivas merkez nüfusumuz üç yüz bini aşmış C.Ü Kampüsün de öğrenci sayımızın altmış  bini geçmiş olmasına rağmen şehir merkezi öğrenci kampüsü arası hafif raylı sistem projesinin şimdiye kadar başlatılmamasının üzüntüsünü taşıyoruz.

Bizim tespitlerimize göre Üniversite Öğrencilerimizin otuz beş yada kırk  bini şehir merkezinde barınmaktadır. Ayrıca günlük C.Ü Araştırma ve Uygulama Hastanesine ortalama on bin hasta, ziyaretçi, personel ve başkaca nedenlerle girişin olduğu tespit etmiş bulunmaktayız. Günlük ortalama toplam otuz bin insanın şehir merkezinden üniversite kampüsünde ulaşımı büyük çoğunlukla otobüs ulaşımı ile sağlanmaktadır. Söz konusu durum kurumlarımızca idare edilemediği otobüs işaretlerimizin üniversitede otobüs terminali kurmalarına rağmen ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu en önemlisi ise  kırk bin günlük yolcunun çektiği çile herkesin malumudur.

Şehrimizde belediye seçimleri öncesinde başkan adaylarının toplu ulaşım sistemi olarak raylı sistem monoray veya metrobüs gibi sistemleri vaat etmelerine rağmen bugüne kadar hiçbir projenin üretilmemesini üzülerek müşahede etmekteyiz.

Sendikamız şehir merkezi üniversite kampüsü arasında günlük altmış bin insan potansiyelinin yanında ileriye dönük nüfus artışı ve öğrenci sayısındaki artışı da dikkate alarak hafif raylı sistem görüşünü benimsemektedir.

Oluşturduğumuz hafif raylı sistem projesinin güzergahının ayrıntıları maddeler halinde aşağıda belirtilmiştir.

1- Hafif raylı sistem terminal yeri olarak Üniversite Kampüsü Diş Hekimliği Fakültesi karşısından başlayarak şehir merkezine doğru 500 metre ilerledikten sonra kızılırmak nehrini köprü olarak geçerek mevcut arazi yolunu bin beş yüz metre takip ederek Erzincan Çevre Yolunu tüp geçit olarak geçirdikten sonra Yenişehir Mahallesi Köy Garajına tramvay durağı olarak duraklandırılacaktır .

2- Yenişehir terminal durağından Sivas Merkeze üç yönden dağılım sağlanacaktır.

Birinci ağ Yenişehir Terminal Durağından Aksu istikametinden (Doğuya) doğru ilerleyerek Mısmılırmak havzasını takip ederek Dedebalı Mahallesi, Av.Gazi Mahallesi, Alibaba Mahallesi ve Çayboyu Mahallesine kadar uzanan geçki olacaktır.

İkinci güzergah ise Yenişehir Terminal Durağından yine Aksu istikametine ilerledikten sonra Pulur Mahallesinden kuzeye dönerek Müftülük binası önünden Kongre Lisesi yanından Behram Paşa Hanının yanından geçerek Mahkeme Çarşısı Subaşı Hanı önüne (eski otobüs durağı) uzanan geçki olacaktır.

Üçüncü Güzergah ise Yenişehir Terminal Durağından batıya doğru otobüs terminalini ve karayolunu geçtikten sonra demiryolu ağlarını eksen alarak kümbet istikametine ilerleyerek D.S.İ Bölge Müdürlüğü karşısına kadar uzanan geçki olacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA