Gökhan Karaoğlu – Çeşme Başı

Gökhan Karaoğlu – Mahallenin Çocukları

Laurie R. King – Kadınlar Alayı

İhsan Oktay Anar – Suskunlar

Sivas Açık Hava Müzesi gibi

Sivas 08 Mayıs 2013
1.354 okunma

Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındıran Sivas, adeta açık hava müzesini andırıyor. 

     Kent merkezinde yaklaşık 4-5 kilometrelik alanda bulunan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Ulu Cami, Çifte Minareli Medrese, Şifahiye Medresesi, Gökmedrese, Buruciye Medresesi, Kale Cami, Eğri Köprü, Kesik Köprü, Abdulvahabi Gazi Türbesi ve Taşhan’ın yanı sıra çok sayıda cami, hamam, han, köprü ve türbe, Sivas’ın tarihi zenginliğini gözler önüne seriyor. 

     Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “en büyük eserim” dediği Cumhuriyetin temellerinin atıldığı kentte, 1892 yılında inşa edilen, Sivas Kongresi’nin yapıldığı, önce “Mülki İdadi”, daha sonra “Sultani” olarak hizmet veren bina, dikkati çeken tarihi eserler arasında yer alıyor. 

     Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren binada geçen ay başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından müzenin adının “4 Eylül Milli Mücadele ve Kongre Müzesi” olarak değiştirilmesi planlanıyor. 

     Sultan Alaaddin tarafından vakfedilen, minaresi kendi eksenine göre 25 derece eğik Ulu Cami, Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Sivaslı Koca Hasan Paşa tarafından yaptırılan Meydan Camisi ve Sivas Valisi Mahmut Paşa tarafından 1580 yılında inşa ettirilen Kale Camisi, kent merkezindeki tarihi dokuya çeşitlilik katıyor. 

     Kale Camisi’nin yanındaki Çifte Minareli Medrese de dikkati çeken eserler arasında yer alıyor. 

     Çifte Minareli Medrese’nin karşısındaki, Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykavus tarafından 1217 yılında yaptırılan Şifaiye Medresesi, Anadolu Selçuklu Tıp okullarının ve hastanelerinin en eskisi olarak biliniyor. 

     Şifaiye’nin yanındaki Buruciye Medresesi de taç kapıdaki taş işçiliğiyle dikkati çekiyor. Anadolu Selçuklular döneminde, Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından 1271 yılında yaptırılan, taç kapı üzerinde yükselen tuğla örgülü iki minaresindeki mavi çinilerle ön plana çıkan Gökmedrese ile Selçuklu dönemine ait, Kızılırmak üzerindeki Kesik Köprü ve Eğri Köprü de Sivas’ın tarihi zenginliğini gözler önüne seriyor. 
     

     -“Tarihi yapı bakımından oldukça zengin bir bölgedeyiz”- 
     
     Sivas Valisi Zübeyir Kemelek, yaptığı açıklamada, kentte tarihi eserlerle ilgili çalışmalar yürütüldüğünü, bu yıl 11 eserin çalışma programına alındığını belirtti. 

     Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nde restorasyon çalışmalarının başladığını ifade eden Kemelek, “Ulu Cami’de de özellikle minarenin bulunduğu bölgede bir eğilme söz konusu, onu takip ediyoruz. Bu eğilme, çok iyi analiz edilmeli. Teşhisi iyi koymadan hastayı tedavi etmek mümkün olmaz. O yüzden biraz zaman alacak gibi. Yine Gökmedrese’deki çalışmalar da devam ediyor. Buranın işi biraz daha var” diye konuştu. 

     Sivas’ta çok sayıda tarihi eser bulunduğunu dile getiren Kemelek, “Tarihi yapı bakımından oldukça zengin bir bölgedeyiz ve bununla da her zaman övünüyoruz” dedi. 

     Kemelek, tarihi eserlere herkesin sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.İlginizi Çekebilir
Bi Çerkesler Kalmıştı Hak İstemedik

Bi Çerkesler Kalmıştı Hak İstemedik

22 Mayıs 2017
569 okunma
Sivaslılar Bilek Güreştirdi

Sivaslılar Bilek Güreştirdi

22 Mayıs 2017
167 okunma
MHP’den Sivas Halkına Teşekkür

MHP’den Sivas Halkına Teşekkür

16 Nisan 2017
1.316 okunma

Bunlar da var!
Pide pizza tarifi

Pide pizza tarifi

23 Mayıs 2017
21 okunma
3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

03 Aralık 2013
529 okunma
Bursa Valisi Odamızı Örnek Gösterdi

Bursa Valisi Odamızı Örnek Gösterdi

18 Eylül 2013
450 okunma
KEPENEKTE ŞÜPHELİ VALİZ PANİĞİ

KEPENEKTE ŞÜPHELİ VALİZ PANİĞİ

20 Haziran 2014
609 okunma
Roberto Carlos’tan iddialı sözler

Roberto Carlos’tan iddialı sözler

06 Kasım 2013
405 okunma
Sivas’ta trafik kazası: 1 yaralı

Sivas’ta trafik kazası: 1 yaralı

09 Ocak 2017
767 okunma