TERÖRE KARŞI BİRLİK ZAMANI

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 15 Bin Öğretmen Daha Alacağız

Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlük Ataması Yapıldı

Sivas’ta Gülen Cemaatine ait O Okul Kapatıldı

Sivas Açık Hava Müzesi gibi

Sivas 08 Mayıs 2013
1.155 okunma

Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındıran Sivas, adeta açık hava müzesini andırıyor. 

     Kent merkezinde yaklaşık 4-5 kilometrelik alanda bulunan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Ulu Cami, Çifte Minareli Medrese, Şifahiye Medresesi, Gökmedrese, Buruciye Medresesi, Kale Cami, Eğri Köprü, Kesik Köprü, Abdulvahabi Gazi Türbesi ve Taşhan’ın yanı sıra çok sayıda cami, hamam, han, köprü ve türbe, Sivas’ın tarihi zenginliğini gözler önüne seriyor. 

     Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “en büyük eserim” dediği Cumhuriyetin temellerinin atıldığı kentte, 1892 yılında inşa edilen, Sivas Kongresi’nin yapıldığı, önce “Mülki İdadi”, daha sonra “Sultani” olarak hizmet veren bina, dikkati çeken tarihi eserler arasında yer alıyor. 

     Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren binada geçen ay başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından müzenin adının “4 Eylül Milli Mücadele ve Kongre Müzesi” olarak değiştirilmesi planlanıyor. 

     Sultan Alaaddin tarafından vakfedilen, minaresi kendi eksenine göre 25 derece eğik Ulu Cami, Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Sivaslı Koca Hasan Paşa tarafından yaptırılan Meydan Camisi ve Sivas Valisi Mahmut Paşa tarafından 1580 yılında inşa ettirilen Kale Camisi, kent merkezindeki tarihi dokuya çeşitlilik katıyor. 

     Kale Camisi’nin yanındaki Çifte Minareli Medrese de dikkati çeken eserler arasında yer alıyor. 

     Çifte Minareli Medrese’nin karşısındaki, Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykavus tarafından 1217 yılında yaptırılan Şifaiye Medresesi, Anadolu Selçuklu Tıp okullarının ve hastanelerinin en eskisi olarak biliniyor. 

     Şifaiye’nin yanındaki Buruciye Medresesi de taç kapıdaki taş işçiliğiyle dikkati çekiyor. Anadolu Selçuklular döneminde, Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından 1271 yılında yaptırılan, taç kapı üzerinde yükselen tuğla örgülü iki minaresindeki mavi çinilerle ön plana çıkan Gökmedrese ile Selçuklu dönemine ait, Kızılırmak üzerindeki Kesik Köprü ve Eğri Köprü de Sivas’ın tarihi zenginliğini gözler önüne seriyor. 
     

     -“Tarihi yapı bakımından oldukça zengin bir bölgedeyiz”- 
     
     Sivas Valisi Zübeyir Kemelek, yaptığı açıklamada, kentte tarihi eserlerle ilgili çalışmalar yürütüldüğünü, bu yıl 11 eserin çalışma programına alındığını belirtti. 

     Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nde restorasyon çalışmalarının başladığını ifade eden Kemelek, “Ulu Cami’de de özellikle minarenin bulunduğu bölgede bir eğilme söz konusu, onu takip ediyoruz. Bu eğilme, çok iyi analiz edilmeli. Teşhisi iyi koymadan hastayı tedavi etmek mümkün olmaz. O yüzden biraz zaman alacak gibi. Yine Gökmedrese’deki çalışmalar da devam ediyor. Buranın işi biraz daha var” diye konuştu. 

     Sivas’ta çok sayıda tarihi eser bulunduğunu dile getiren Kemelek, “Tarihi yapı bakımından oldukça zengin bir bölgedeyiz ve bununla da her zaman övünüyoruz” dedi. 

     Kemelek, tarihi eserlere herkesin sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Yiğidolar Kupada Göz Doldurdu

Yiğidolar Kupada Göz Doldurdu

05 Şubat 2015
84 okunma
Sivas Köftesi Denetimleri Yapıldı !

Sivas Köftesi Denetimleri Yapıldı !

04 Temmuz 2013
776 okunma
Gürün’de Öğrenciler Fidan Dikti

Gürün’de Öğrenciler Fidan Dikti

20 Kasım 2014
246 okunma
Memurlar İçin Yeni Sistem

Memurlar İçin Yeni Sistem

21 Şubat 2013
399 okunma
Sivas’ta Gezi Parkı Eylemi

Sivas’ta Gezi Parkı Eylemi

02 Haziran 2014
366 okunma
Kocaeli’deki cinayet

Kocaeli’deki cinayet

20 Kasım 2013
1.607 okunma