Domuzlara Karşı 4 Kilometrelik Set

Sivas’ta 5 DAEŞ’li Tutuklandı

Sivas’ta 2 Ev Soyan Hırsız Yakalandı

Nakliye Hırsızı Sivas’ta Yakalandı

Sivas Açık Hava Müzesi gibi

Sivas 08 Mayıs 2013
1.248 okunma

Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındıran Sivas, adeta açık hava müzesini andırıyor. 

     Kent merkezinde yaklaşık 4-5 kilometrelik alanda bulunan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Ulu Cami, Çifte Minareli Medrese, Şifahiye Medresesi, Gökmedrese, Buruciye Medresesi, Kale Cami, Eğri Köprü, Kesik Köprü, Abdulvahabi Gazi Türbesi ve Taşhan’ın yanı sıra çok sayıda cami, hamam, han, köprü ve türbe, Sivas’ın tarihi zenginliğini gözler önüne seriyor. 

     Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “en büyük eserim” dediği Cumhuriyetin temellerinin atıldığı kentte, 1892 yılında inşa edilen, Sivas Kongresi’nin yapıldığı, önce “Mülki İdadi”, daha sonra “Sultani” olarak hizmet veren bina, dikkati çeken tarihi eserler arasında yer alıyor. 

     Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren binada geçen ay başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından müzenin adının “4 Eylül Milli Mücadele ve Kongre Müzesi” olarak değiştirilmesi planlanıyor. 

     Sultan Alaaddin tarafından vakfedilen, minaresi kendi eksenine göre 25 derece eğik Ulu Cami, Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Sivaslı Koca Hasan Paşa tarafından yaptırılan Meydan Camisi ve Sivas Valisi Mahmut Paşa tarafından 1580 yılında inşa ettirilen Kale Camisi, kent merkezindeki tarihi dokuya çeşitlilik katıyor. 

     Kale Camisi’nin yanındaki Çifte Minareli Medrese de dikkati çeken eserler arasında yer alıyor. 

     Çifte Minareli Medrese’nin karşısındaki, Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykavus tarafından 1217 yılında yaptırılan Şifaiye Medresesi, Anadolu Selçuklu Tıp okullarının ve hastanelerinin en eskisi olarak biliniyor. 

     Şifaiye’nin yanındaki Buruciye Medresesi de taç kapıdaki taş işçiliğiyle dikkati çekiyor. Anadolu Selçuklular döneminde, Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından 1271 yılında yaptırılan, taç kapı üzerinde yükselen tuğla örgülü iki minaresindeki mavi çinilerle ön plana çıkan Gökmedrese ile Selçuklu dönemine ait, Kızılırmak üzerindeki Kesik Köprü ve Eğri Köprü de Sivas’ın tarihi zenginliğini gözler önüne seriyor. 
     

     -“Tarihi yapı bakımından oldukça zengin bir bölgedeyiz”- 
     
     Sivas Valisi Zübeyir Kemelek, yaptığı açıklamada, kentte tarihi eserlerle ilgili çalışmalar yürütüldüğünü, bu yıl 11 eserin çalışma programına alındığını belirtti. 

     Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi’nde restorasyon çalışmalarının başladığını ifade eden Kemelek, “Ulu Cami’de de özellikle minarenin bulunduğu bölgede bir eğilme söz konusu, onu takip ediyoruz. Bu eğilme, çok iyi analiz edilmeli. Teşhisi iyi koymadan hastayı tedavi etmek mümkün olmaz. O yüzden biraz zaman alacak gibi. Yine Gökmedrese’deki çalışmalar da devam ediyor. Buranın işi biraz daha var” diye konuştu. 

     Sivas’ta çok sayıda tarihi eser bulunduğunu dile getiren Kemelek, “Tarihi yapı bakımından oldukça zengin bir bölgedeyiz ve bununla da her zaman övünüyoruz” dedi. 

     Kemelek, tarihi eserlere herkesin sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.


Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.İlginizi Çekebilir
Nakliye Hırsızı Sivas’ta Yakalandı

Nakliye Hırsızı Sivas’ta Yakalandı

29 Kasım 2016
388 okunma
Sivas’ta Fuhuş Operasyonu

Sivas’ta Fuhuş Operasyonu

29 Kasım 2016
405 okunma
Sivas’ta Polisten Kesik El Operasyonu

Sivas’ta Polisten Kesik El Operasyonu

28 Kasım 2016
557 okunma
FETÖ’den 4 Asker Gözaltına Alındı

FETÖ’den 4 Asker Gözaltına Alındı

28 Kasım 2016
187 okunma
Tren Mikserle Çarpıştı 1 Yaralı

Tren Mikserle Çarpıştı 1 Yaralı

22 Kasım 2016
420 okunma
Sivas’ta 4.0 Büyüklüğünde Deprem

Sivas’ta 4.0 Büyüklüğünde Deprem

21 Kasım 2016
635 okunma

Bunlar da var!
BM’den Esad’a Katliam Desteği

BM’den Esad’a Katliam Desteği

23 Ocak 2013
908 okunma
Sivasspor’da kamp programı belli oldu

Sivasspor’da kamp programı belli oldu

11 Haziran 2013
476 okunma
Sivas’ta Nevruz Kutlamaları

Sivas’ta Nevruz Kutlamaları

21 Mart 2013
1.025 okunma
Spor Toto 3. Lig

Spor Toto 3. Lig

05 Temmuz 2013
401 okunma