Gökhan Karaoğlu – Çeşme Başı

Gökhan Karaoğlu – Mahallenin Çocukları

Laurie R. King – Kadınlar Alayı

İhsan Oktay Anar – Suskunlar

İçimizden Biri Feyzullah Budak !

Sivas 16 Nisan 2013
2.629 okunma

     Sivas’ın önde gelen isimlerinden olan aynı zamanda da Sivas Medya Köşe yazarımız Sayın Feyzullah Budak Sivas’a geliyor. 19 Nisan Cuma günü saat: 13.45’te Cumhuriyet Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde C.Ü. Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Sayın Necip Günaydın’ın düzenlediği organizasyonda konferans verecektir.

   Yazarımız 22 Nisan Pazartesi günü saat: 14.00’te Sivas Atatürk Kültür Merkezinde Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu “İÇİMİZDEN BİRİ” adlı programa katılacaktır. 

   Halen T.C. Maliye Bakanlığı Muhasebat Baş Kontrolörü olarak görev yapmakta olan yazarımızın kısa biyografisi şöyledir;

Feyzullah BUDAK Kimdir?

1951 Yılında Sivas’ta doğdu. 1969’da Sivas Lisesini ve 1973’de İstanbul Ün. İktisat Fakültesini bitirdi. Üniversite öğrencisi iken Hizmet ve Hakikat Gazetelerinde ilk yazıları yayınlanmaya başladı. 1974-1975 yıllarında Bilfer Maden Limited Şirketinin Sivas İşletme Müdürlüğünde, 1975-1977 yıllarında Sivas SSK Bölge Müdürlüğünde görev yaptı. 1977’de Maliye Bakanlığının açtığı sınavları kazanarak Muhasebat Kontrolörlüğüne atandı.

1984 yılında yeni kurulmakta olan Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresinin mevzuatını hazırlayan komisyonda görev aldı ve Daire Başkanlığına atandı. Aynı dönemde ikinci görev olarak SİHAZ – Sivas Hazır Giyim Sanayii A.Ş.nin kurucu Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğini yürüttü. 1988 yılı sonunda Başbakanlık tarafından İngiltere’ye gönderildi ve London Sels Collage’de İngilizce eğitimi, London İnternational House’da Yöneticilik ve Kişisel Gelişim Eğitimi gördü. 1990’da “Türk Dünyası ile İlişkilerin takibi, uyumlaştırılması ve geliştirilmesi” konusunda Kültür Bakanı Danışmanı olarak atandı. 1991 yılında Sovyetler Birliği dağılınca Başbakanlık’ta kurulan Türk Dünyası ile alakalı Başmüşavirlikte görevlendirildi ve 1993 başında Kırgızistan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atandı. Bu görevini Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yürüttü. 1995 başında Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin Rektör yardımcılığına atandı.

Kazakistan’ın Türkistan şehrinde bu görevini sürdürürken aynı yılın Mayıs ayında Bakanlar Kurulu Kararı ile Üniversitenin Mütevelli Heyet Üyeliğine atandı. 2001 yılında Üniversitenin Mütevelli Heyet Üyeliğine ikinci kez atanan tek kişi oldu ve 2007 yılında bu görevini tamamlayarak Maliye Bakanlığındaki görevine Muhasebat Başkontrolörü olarak döndü. Halen bu görevini sürdürmektedir. Yabancı dillerden İngilizceyi biliyor. Türk lehçelerinin tamamına vakıf olup, Kırgızca ve Kazakçası uzmanlık düzeyindedir.

Kazak Şairi Mağcan Cumabay’ın Türk Kurtuluş Savaşı için yazdığı “Uzaktaki Kardeşime” adlı şiire 80 yıl sonra Kazakça olarak yazdığı ve Kazakistan’da ders kitaplarına basılan “Mağcan’a Cevap” şiirini hayatının en anlamlı işi olarak tanımlıyor. Çünkü artık Kazaklar onun için “Mağcan’ın 21. Yüzyılda yaşayan ruhu” diyorlar.

Türk Dünyası ile alakalı olarak yayınlanan eserleri şunlardır;

– Orta Asya Mektupları,

– Kırgızistan; Dünü-Bugünü-Yarını,

– Kazakistan: Dünü-Bugünü-Yarını,

– Türk Dünyası Üzerine Düşünceler,

– Mağcan Cumabay Şiirlerinde Milli Kimlik,

– Altay’daki Yüreğim: Mağcan’a Cevap, / BİZ TÜRKÜZ

 

 


Yorumlar

Yazıya 5 yorum yapılmış.

Cihan 16 Nisan 2013

bu haberi gördüğüme çok sevindim mutlaka iki programada katılacağım.

Feyzullah Budak 16 Nisan 2013

Sevgili Cihan; Soyadın olmadığı için kim olduğunu çıkaramadım. Hatta belki de tanışmıyoruz bile. Lütfen bu programlardan birisinde temas kurun, bizzat görüşelim.

ozer gulbahar 16 Nisan 2013

HOCAM BASARILAR DILIYORUM TURK DUNYASI SIIZNLE GURUR DUYUYOR

Mehmet Şükrü Baş 16 Nisan 2013

HOCAM YAKININIZDA OLSAYOIM KOŞA KOŞA GELİRDİM. BENİ GELMİŞ KABUL EDİN…KOLAYLIKLAR VE BAŞARILAR DİLİYOR SELAM VE SAYGILARIMI İLETİYORUM.

murat doğruyol 16 Nisan 2013

Hocam inşallah pazartesi programınıza katılacağım görüşmek ümidiyleİlginizi Çekebilir
Bi Çerkesler Kalmıştı Hak İstemedik

Bi Çerkesler Kalmıştı Hak İstemedik

22 Mayıs 2017
569 okunma
Sivaslılar Bilek Güreştirdi

Sivaslılar Bilek Güreştirdi

22 Mayıs 2017
167 okunma
MHP’den Sivas Halkına Teşekkür

MHP’den Sivas Halkına Teşekkür

16 Nisan 2017
1.316 okunma

Bunlar da var!
ANTEP’TE SİVAS GÜLDÜ

ANTEP’TE SİVAS GÜLDÜ

31 Ocak 2015
248 okunma
Şarkışla polisinden sahte para uyarısı

Şarkışla polisinden sahte para uyarısı

05 Aralık 2013
461 okunma
Kabinede 4 Bakan Değişti

Kabinede 4 Bakan Değişti

24 Ocak 2013
624 okunma